iki
20 بهمن 1401 - 15:39

طرح زنگ‌ گفت‌وگو و طرح راهیان پیشرفت در مدارس/ 1000 دانش آموز نخبه در راه سازمان ملی هوا و فضا

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی آذربایجان‌شرقی طرح زنگ گفتگو را از دیگر ابتکارات بسیج دانش آموزی برشمرد و گفت: ایده این طرح نیز پس از ارائه توسط سازمان بسیج دانش آموزی استان به کل کشور ابلاغ شد و در آن با برگزاری تریبون و کرسی‌های آزاد اندیشی با حضور اساتید مجرب به شبهات دانش آموزان در موضوعات مختلف پاسخ داده می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حجت‌الاسلام مصطفی نجفقلی‌زاده سرایی ظهر امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به تقویت مجموعه‌ها و برنامه ‌ای دانش آموز محور برای گرامیداشت دهه فجر امسال اظهار داشت: این موضوع علاوه بر فضاسازی ویژه این ایام در اکثر مدارس استان، در برنامه‌هایی چون یادواره شهدا نیز مورد توجه قرار گرفته و این یادواره در مدارسی که دانش آموز شهید نیز داشتند، به صورت ویژه تری برگزار شد.

وی جشنواره فرهنگی دهه فجر ۴۴ در قالب ۹ رشته را از دیگر برنامه های این ایام برشمرد و افزود: برنامه‌های دانش آموزی این جشنواره ابتدا در سطح مدارس و سپس مناطق و نواحی آموزش و پرورش اجرا می‌شود و مرحله استانی نیز پس از برپایی اردوهای راهیان نور و با حضور منتخبان دو مرحله قبلی برگزار خواهد شد.

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی آذربایجان شرقی با اشاره به تقارن ماه رجب و دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: در این زمینه به عنوان پیشرو در کشور طرح اعتکاف دانش آموزی از سوی استان ارائه و با تأیید و استقبال از این طرح به کل کشور ابلاغ شد و البته در این زمینه از برخی مساجد و هیات امنای مساجد تبریز گله داریم چرا که برای برگزاری برنامه شاخص اعتکاف در دو مسجد بزرگ این شهر مکان لازم در اختیار ما قرار نگرفت اما در شهرستان‌ها به شکل خوبی اجرا شد.

طرح زنگ گفت‌وگو

وی طرح زنگ گفتگو را از دیگر ابتکارات بسیج دانش آموزی برشمرد و اظهار داشت: ایده این طرح نیز پس از ارائه توسط سازمان بسیج دانش آموزی آذربایجان‌شرقی به کل کشور ابلاغ شد و در آن با برگزاری تریبون و کرسی های آزاد اندیشی با حضور اساتید مجرب به شبهات دانش آموزان در موضوعات مختلف پاسخ داده می شود تا پاسخ سئوالات خود را در محیط های نامناسب جستجو نکنند و این برنامه در راستای جهاد تبیین ادامه خواهد یافت.

نجفقلی‌زاده از برنامه‌ریزی ویژه برای راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز خبر داد و افزود: به دنبال حضور خانوادگی دانش‌آموزان و برگزاری جشن خانوادگی پیروزی انقلاب در این روز هستیم و اطلاع رسانی‌های لازم و تدارکات مورد نیاز در این خصوص صورت گرفته و در تبریز و مرند حمل پرچم ۵۰ متری به دست دختران دانش آموز و با هدف نشان دادن جایگاه والای دختران در نظام جمهوری اسلامی ایران صورت خواهد گرفت.

اعزام ۲ هزار دانش‌آموز به راهیان‌نور

وی خاطرنشان کرد: از دوشنبه ۲۴ بهمن نیز شاهد آغاز طرح راهیان نور جنوب استان با حضور  مسئولان و دو هزار دانش آموز مقطع دهم و از تمام مدارس شهری و روستایی و دولتی و غیردولتی خواهیم بود که این تعداد تا پایان اسفند با ۷ اتوبوس و در چند مرحله به مناطق جنگی جنوب کشور  اعزام خواهند شد.

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی آذربایجان شرقی تصریح کرد: در این اردوهای پنج روزه علاوه بر تمهیدات صورت گرفته در خصوص اسکان و تغذیه، برنامه های متنوع جنگ شادی و روایت گری و طنز جبهه و مسابقه کتابخوانی با محوریت شهدای دانش آموز استان در طول مسیر اجرا خواهد شد و بازدید از مناطق جنگی چون دهلاویه، شلمچه و طلائیه با رویکرد روایت گری های دانش آموز محور صورت خواهد گرفت.

اجرای طرح راهیان پیشرفت/ هزار دانش آموز نخبه در راه سازمان ملی هوا و فضا

وی به اجرای طرح راهیان پیشرفت نیز اشاره کرد و ادامه داد: این طرح برای آشنا شدن دانش آموزان با دستاوردها و پیشرفت های نظام جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه‌های علمی و دانش بنیان اجرا می‌شود و پس از عید نیز برنامه بازدید هزار دانش آموز نخبه استان از سازمان ملی هوا و فضا پیش‌بینی شده تا انگیزه ای برای ادامه تحصیل و امیدآفرینی در بین این طیف باشد.

نجفقلی‌زاده با تاکید بر لزوم ارتقای کیفیت در کنار کمیت برنامه های بسیج دانش آموزی اظهار داشت: اجرای برنامه ها متناسب با زبان و درک دانش آموزان و متفاوت با فضاهای مرسوم و روزمره از مهمترین رویکردهای ما در دوره جدید است چرا که نسل دهه ۷۰ و ۸۰ نسل های پاکی هستند و ما زبان گفتگو با این نسل ها را به درستی نمی دانیم و بر همین اساس با آسیب شناسی دقیق با اعمال تغییرات کوچک از اجرای برنامه های معمول پرهیز خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: برای نمونه اجرای اردوی راهیان نور شمال‌غرب را که زمان آن پاییز بود، به بعد از عید منتقل کردیم چون معتقدیم دانش آموز اگر با مکتب شهدا به زبان خود آشنا شود، می تواند مروج فرهنگ شهادت در مدارس باشد و برای مثال می توان با پخش فیلم‌های سینمایی با مضمون فرهنگ ایثار و شهادت و البته به زبان دانش آموز در مسیر اردوهای راهیان نور به چنین هدفی دست پیدا کرد.

پیگیری جدی موضوع شبکه سازی در مدارس

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان پیگیری جدی موضوع شبکه سازی در مدارس را از مهمترین اولویت ها و اهداف سال آینده این سازمان دانسته و گفت: با تحقق این مهم، اقدامات و برنامه های بسیج دانش آموزی در سطح همه مدارس در همه نقاط استان و برای همه دانش آموزان به شکل واحد و همزمان اجرا خواهد شد و حضور حداقل یک دانش آموز از هر مدرسه استان در اردوهای راهیان نور و طرح یاوران ولایت نیز با همین نگاه مورد تأکید است.

نجفقلی زاده با بیان اینکه سازمان بسیج دانش آموزی پلی است بین انقلاب اسلامی و دانش آموزان خاطر نشان شد: این موضوع ماهیتی چند وجهی دارد و دانش آموز باید در تمام زمینه ها تربیت و ارتقا یابد و بر این اساس معاونت های مختلف از جمله معاونت های علمی، تربیت بدنی، فرهنگی و تربیتی در بسیج دانش آموزی ایجاد شده تا از انجام اقدامات کاریکاتوری در حوزه دانش آموزی جلوگیری شود.

پایان پیام/ ۶۰۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 1029873