iki
20 بهمن 1401 - 13:59

هشدار دبیرکل ناتو درباره خطر تشدید اقدامات جاسوسی چین در اروپا

دبیرکل ناتو با اشاره به پرواز یک بالن مشکوک به جاسوسی چینی بر فراز ایالات متحده درباره خطر مشابه و تشدید اقدامات جاسوسی چین در اروپا هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پس از پرواز یک بالن مشکوک به جاسوسی چینی بر فراز ایالات متحده، نسبت به خطراتی برای اروپا نیز هشدار داد.

استولتنبرگ در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن گفت: بالون چینی بر فراز ایالات متحده "الگویی" را تأیید می کند که بر اساس آن چین در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی بر روی قابلیت های نظامی جدید انجام داده است.

استولتنبرگ گفت: ما همچنین شاهد افزایش فعالیت اطلاعاتی چین در اروپا بوده‌ایم. آنها از ماهواره ها استفاده می کنند، از سایبر استفاده می کنند، و همانطور که در ایالات متحده دیدیم، از بالون ها نیز استفاده می کنند، بنابراین ما باید مراقب باشیم.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم گفت که بالونی که توسط ایالات متحده سرنگون شد، بخشی از یک برنامه نظارتی گسترده چینی بود. به گفته وی این برنامه جاسوسی حاکمیت کشورها در پنج قاره را نقض می کند. ایالات متحده با ده ها کشور تبادل اطلاعات کرده است. به گفته وی با پیشرفت عملیات نجات بالون، تقریباً هر ساعت اطلاعات بیشتری در دسترس است.

بلینکن گفت که او همچنین با استولتنبرگ در مورد چالش های سیستماتیک و تاکتیکی چین برای ناتو صحبت کرده است. استولتنبرگ گفت چین به طور قابل توجهی در حال گسترش قابلیت های نظامی خود بدون هیچ گونه شفافیتی است. این شامل تسلیحات هسته‌ای نیز می شود.

ایالات متحده روز شنبه یک بالن را در سواحل خود ساقط کرد که روزها آن را زیر نظر داشت. آمریکا چین را به استفاده از بالون برای نظارت بر تاسیسات استراتژیک ایالات متحده متهم می کنند. همچنین گزارش شده است که بالن های جاسوسی چین برای مدت کوتاهی حداقل سه بار در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و حداقل یک بار در زمان جو بایدن، بر فراز ایالات متحده پرواز کرده‌اند.

تحلیل اطلاعاتی بعدی تایید کرده است که این بالون ها بخشی از تلاش های جاسوسی چین هستند. پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، گفت که در جریان تحقیقات، ایالات متحده خیلی بیشتر در مورد این برنامه آموخت. او در ابتدا نخواست جزئیات بیشتری در مورد سایر بالن ها ارائه دهد. وقتی در این باره بعداً از او پرسیده شد، فقط فاش کرد که بالن ها بر فراز مکان هایی که مورد علاقه چینی ها بودند پرواز کرده‌اند.

در فوریه 2022، سرلشکر کنت هارا، مسئول هاوایی، از طریق توییتی درباره یک بالون بر فراز جزیره کائوآی گزارش داد. او در آن زمان نوشت، فرماندهی هند و اقیانوس آرام یک شیء در ارتفاع بالا را مشاهده کرده بود که در هوا در نزدیکی جزایر هاوایی شناور بود. سپس یک هواپیما برای رهگیری آن فرستاده شد. هارا گفت که تایید شده است که این یک بالون بدون سرنشین بدون برچسب شناسایی است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از واکنش خود به پرواز بالون جاسوسی چینی دفاع کرد. بایدن در مصاحبه ای در برنامه شبانه نیوشور شبکه پی بی سی گفت: به ارتش دستور دادم او را به سلامت ساقط کنند.

بایدن دموکرات به دلیل مدیریت این حادثه مورد انتقاد شدید جمهوریخواهان برجسته آمریکا قرار گرفته بود. سارا هاکبی سندرز، فرماندار ایالت آرکانزاس در جنوب آمریکا، بایدن را به فقدان رهبری متهم کرد. این جمهوری خواه و سخنگوی سابق دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا پس از سخنرانی بایدن در کنگره گفت: امتناع رئیس جمهور از ایستادگی در برابر چین، قوی ترین دشمن ما، خطرناک و غیرقابل قبول است. بایدن آماده دفاع از مرزها، حریم هوایی و مردم ما نیست. او برای فرماندهی کل قوا مناسب نبود.

وقتی در این مصاحبه از بایدن پرسیده شد که آیا روابط ایالات متحده و چین به دلیل ساقط کردن این بالن ضربه بزرگی خورده است، بایدن با قاطعیت پاسخ منفی داد. او تاکید کرد که می تواند این را با قاطعیت بگوید زیرا دو کشور با یکدیگر مبادله دارند. بایدن بار دیگر تاکید کرد که آمریکا با چین رقابت می کند اما به دنبال درگیری نیست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029597