iki
04 دی 1401 - 06:02

ترکیه از مذاکره با روسیه برای استفاده از حریم هوایی سوریه خبر داد

وزیر دفاع ترکیه از مذاکرات آنکارا با مسکو برای استفاده از حریم هوایی شمال سوریه جهت انجام عملیات احتمالی علیه شبه نظامیان کرد سوری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه از گفتگوهای آنکارا با مسکو پیرامون استفاده از حریم هوایی شمال سوریه برای انجام عملیات زمینی احتمالی در شمال سوریه خبر داد.

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع ترکیه در نشستی خبری در آنکارا گفت که این کشور در حال انجام مذاکرات با روسیه پیرامون عملیات احتمالی علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه است.

خلوصی آکار افزود: ما با روسیه پیرامون تمام موضوعات از جمله گشودن حریم هوایی مذاکره می کنیم.

این در حالی است که وزیر دفاع ترکیه روز شنبه طی نشستی خبری با ادعای اینکه «در حال گذر از دوره‌ای هستیم که تحولات در سطح جهانی و منطقه‌ای شتاب گرفته و نگرانی‌های امنیتی به دلیل افزایش خطرات، تهدیدها و خطرات در بالاترین سطح قرار دارد»، گفت: ترکیه در این فرایند حساس همه تحولات را از نزدیک دنبال کرد و با اقدام پیشگیرانه تلاش کرد تا انواع اقدامات مربوط به دفاع و امنیت را انجام دهد.

خلوصی آکار در ادامه اعلام کرد: از اول ژانویه امسال تا کنون از ورود غیرقانونی ۲۵۶ هزار و ۱۹۹ نفر ممانعت به عمل آمد. همچنین ۸ هزار مهاجر غیرقانونی و ۸۲۰ تروریست تحویل پلیس شدند. ۳ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم مواد مخدر، ۳۵ هزار بسته سیگار، ۲ هزار و ۶۰۰ قبضه سلاح مختلف و بیش از ۱۵۰ هزار انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد.

وی بدون اشاره به نقض قوانین بین المللی در خصوص اشغال بخشی از خاک کشورهای عراق و سوریه پس از حضور نظامیان کشورش به بهانه مبارزه با تررویسم ادعا کرد: امسال در مجموع ۳ هزار و ۹۸۲ تروریست در داخل کشور، شمال عراق و سوریه از پا درآمدند!

آکار اضافه کرد: امسال در مجموع ۵۵۳ عملیات شامل ۱۰۰ عملیات بزرگ و ۴۵۳ عملیات متوسط انجام شد. ۴ هزار و ۱۰۳ غار منهدم، حدود ۲ هزار و ۸۰۰ قبضه سلاح و بیش از ۱ میلیون مهمات کشف و ضبط شد.

این مقام ترکیه در پایان مدعی شد: از آغاز عملیات پنجه- قفل در ۱۷ آوریل، ۵۰۶ تروریست نابود و نزدیک به ۲۰۰۰ مین / مواد منفجره دست ساز، حدود ۶۰۰ غار، پناهگاه و تونل منهدم شدند.

چند هفته پیش، ارتش ترکیه از آغاز عملیات هوایی علیه (پ ک ک) در شمال سوریه خبر داد که طی آن نیروی هوایی ترکیه حملاتی را به مواضعی در شهر عین‌العرب (کوبانی) انجام داد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 931728